Vážení rodičia,

každý deň prichádzame do styku s množstvom chemických látok, ktoré sa nachádzajú  všade okolo nás, v rôznych výrobkoch a materiáloch. Ukladajú sa v našom tele a ich celkové účinky na naše zdravie nepoznáme vôbec, alebo ich len odhadujeme.

V rámci profilácie materskej školy na oblasť environmentálnej výchovy Vám dávame do pozornosti informácie k výberu dobrej  hračky pre vaše dieťa. Veríme, že tieto informácie  budú pre Vás zaujímavé a prispejú k zlepšeniu životného prostredia ako v samostatných priestoroch, kde sa hrá vaše dieťa, tak aj životného prostredia celkovo.

Desatoro dobrej hračky:

1.      Uprednostňujte hračky z obnoviteľných materiálov, napríklad z dreva, vlny, ľanu, papiera, kože a pod. Hračku z týchto materiálov si môžete vyrobiť aj sami doma spolu s dieťaťom.

2.      Kupujte pevné drevené hračky s čo najmenej lepenými časťami. Nie všetky hračky musia byť lakované a farbené.

3.      Ak kupujete hračky z umelej hmoty, hľadajte označenie „Neobsahuje PVC“ (PVC – free) alebo  „Neobsahuje  ftaláty“ (Phthalate-free).

4.      Dávajte prednosť hračkám z prírodnej gumy pred tými z umelých plastov. Prírodná guma = Natural  Rubber.

5.      Kupujte hračky s certifikátom Bezpečné hračky  alebo Bezpečná a kvalitná hračka.

6.      Každú novú hračku najprv rozbaľte a nechajte ju nejakú dobu vonku, kým ju dáte dieťaťu, aby sa časť nebezpečných látok mohla prípadne odpariť.

7.      Látkové bábiky predtým, než ich dáte deťom, radšej vyperte – farebné látky môžu obsahovať škodlivé látky (alergénne farbivá, formaldehyd, pesticídy).

8.      Kupujte látkové hračky s certifikátom overenej textílie (napr.  Eko-tex) alebo  z organických a bio látok.

9.      Vyberajte drevené hračky so značkou  FSC – sú vyrobené z dreva pochádzajúceho z lesov s udržateľným hospodárením.

10.  Sledujte stránky Slovenskej obchodnej inšpekcie, kde sú aktuálne zverejňované  výrobky nevyhovujúcej kvality.

Taktiež si dávajte pozor:

–         Vyhýbajte sa hračkám z PVC! Môžu obsahovať škodlivé látky, napríklad ftaláty.

–         Nekupujte veľmi lacné hračky, často obsahujú  nadmerné množstvo nebezpečných látok.

–         Nekupujte hračky, ktoré príliš silno páchnu po chemikáliách, alebo sú nepríjemné už na dotyk.

–         Mali by ste vedieť, že značka CE negarantuje bezpečnosť výrobkov. Znamená len to, že výrobok  vyhovuje európskym predpisom, čo je povinnosťou u všetkých hračiek na európskom trhu. Táto značka nezaručuje, že konkrétny výrobok bol skutočne testovaný na svoju kvalitu.

–         Dajte si pozor na rôzne dekoračné predmety,  na ktoré  sa nevzťahujú limity na hračky, hoci môžu  niekedy ako hračky vyzerať – dekoračné bábiky a pod.

–         Malým deťom nekupujte elektronické hračky a veci na baterky. Zvukové hračky môžu poškodiť sluch, baterky môžu deti prehltnúť.

–         Nekupujte parfumované hračky. Parfumy môžu hlavne u detí vyvolať rôzne alergie.